


![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Kompostujeme se správnou kompostářskou praxi |
Splňujeme podmínky ochrany životního prostředí |
Snižujeme emise skleníkových plynů |
Snižujeme skládkování odpadů |
Vracíme organickou hmotu do půdy |
Snižujeme degradaci půdy |
Komunitní kompostárny
Kompostování
je proces, při kterém (za přístupu vzduchu, optimální skladby živin a vlhkosti) činností mikroorganismů dochází k přeměně biologicky rozložitelného materiálu na kompost.
Komunitní kompostárna
je zařízení, které zpracovává pouze biologicky rozložitelný materiál rostlinného původu – z údržby ploch zeleně zahrad občanů a veřejných prostranství obce. Produktem je zelený kompost.
Kompostárny na území Jilemnicko – svazek obcí
Mikroregion Jilemnicko – svazek obcí je složen z 21 členských obcí a měst. V současné době jsou komunitní kompostárny zřízeny v obcích Bukovina u Čisté, Vítkovice v Krkonoších, Roztoky u Jilemnice, Horní Branná a v městech Jilemnice a Rokytnice nad Jizerou. Umístění jednotlivých kompostáren najdete na níže uvedené mapě.
Systémy třídění a sběru bioodpadu na území Jilemnicko – svazek obcí
Pro zajištění sběru a svozu bioodpadu jsou v obcích Jilemnicka – svazku obcí rozmístěny velkoobjemové kontejnery a ve městě Jilemnice dále plastové popelnice o objemu 240l.
V bezprostřední blízkosti kontejnerů je možné ukládat také dřevní hmotu (zbytky po ořezu stromů a keřů).
Veškerá vytříděná hmota je dále sbírána a svážena společnou technikou, na které se finančně podílely členské obce mikroregionu.
Naše současná technika pro sběr, svoz a zpracování bioodpadu:
- traktor John Deere, 6534 Premium, MW1 s čelním nakladačem H 340 s lopatou s drapákem
- návěs nákladní traktorový nosič výměnných nástaveb
- nákladní automobil Mercedes Benz Atego včetně jednoramenného nosiče kontejnerů CTS 06-33-S-CTS a vanového kontejneru s univerzálním vyklápěčem C2-N38 KV 122/230
- Drtič odpadu ZAGO SD 13 ECOGREEN
- Překopávač kompostu US 3000
- Prosévací síto Ultra plant 0800
- Monitorovací technika - teploměry Draminski HMM
Kompostovací proces probíhá ve dvou fázích:
I. fáze – fermentace (horká fáze), která je vedena na zpevněných plochách
II. fáze – dozrávání, probíhá v případě dostatku místa na plochách zpevněných nebo mimo tyto plochy
Proces kompostování je veden technologií kompostování v pásových zakládkách na volné ploše. Do zakládek je materiál ukládán dle receptury (což je správný poměr jednotlivých druhů rostlinného materiálu pro dodržení správné vlhkosti, struktury a poměru uhlíku a dusíku - C:N).
Materiál je nejprve nadrcen a namíchán a poté uložen do pásových zakládek. Pro zajištění dostatku vzduchu v I. fázi kompostovacího procesu je materiál v zakládkách překopáván traktorovým překopávačem kompostu. Zakládky mají tvar krechtu s trojůhelníkovým průřezem (3 m v základně a výšce do 1,7 m) o délce dle rozměru kompostárny nebo množství rostlinného materiálu. Zakládky kompostu budou zakryty speciální geotextílií, která zajišťuje udržení správného mikroklimatu a eliminuje vliv povětrnostních faktorů. Především chrání zakládky před deštěm a sluncem.
Při kompostování nejsou používány žádné biopreparáty ani biostimulátory. Kompostovací proces je zajištěn dodržením správného poměru živin C:N = 30:1, vlhkosti 40 – 65 %, obsahu organických látek min. 25 % a zajištěním aerobních podmínek – dostatku vzduchu. Základním parametrem kontroly je teplota – její průběh od začátku do konce kompostovacího procesu indikuje aktivitu mikroorganismů a jejich výkonnost, intenzitu rozkladu a účinnost technologie. Zakládka musí v počátcích kompostovacího procesu projít teplotami minimálně 45°C po dobu 10 dnů, Pokud teplota přestoupí 65°C, je nutná překopávka - provzdušnění.
Při správném vedení technologie je během 30 dnů kompost stabilizovaný a lze ho přemístit k dozrání mimo zabezpečenou nebo zpevněnou plochu kompostárny.
Technika bude využívána na všech kompostárnách dle potřeby, tedy dle produkce rostlinného materiálu vyprodukovaného v obcích.